Все про зір
ru ua

РОГІВКА

Рогівка (cornea, лат.) – прозора частину зовнішньої оболонки ока, що нагадує за формою годинникове скло і є основним середовищем в оптичній системі ока.

Рогівка ока

Будова:

Рогівка являє собою за формою опукло-увігнуту лінзу, яка становить 1/5-1/6 частину зовнішньої (фіброзної) оболонки ока. На відміну від основної частини фіброзної оболонки (склери) вона прозора, завдяки чому світло проходить всередину очі і досягає сітківки. Місце переходу рогівки у склеру (тонка смужка шириною до 1 мм) називається лімб.

 

Товщина оболонки різна в різних відділах: В центрі вона тонше (близько 500 мкм), до периферії відбувається потовщення (до 750 мкм). Радіус кривизни становить в середньому 7.7 мм, горизонтальний діаметр – 11 мм, заломлююча сила – близько 41 дптр.

 

Рогівка: будова

Рогівка має 5 шарів:

1.Передній (покривний) епітелій – зовнішній шар з декількох (5-6) шарів епітеліальних клітин, здатних до швидкої регенерації. Він захищає рогівку від несприятливого впливу зовнішнього середовища, через нього проходить газо - та теплообмін, клітини епітелію «вирівнюють» поверхню рогівки, що важливо для оптичної функції.

2.Боуменова мембрана – шар, розташований під покривним епітелієм. Ця оболонка досить міцна і підтримує форму рогівки, протидіє зовнішнім механічним впливам.

3.Строма (основна речовина)– самий товстий шар рогівки (9/10), представлений пластинами колагенових волокон, що забезпечує міцність. В стромі, крім волокон, знаходяться різні клітини: фіброцити, кератоциты і лейкоцити.

4.Десцеметова оболонка – шар з коллагенободобных фібрил, розташований під стромою. Він досить стійкий до інфекційних і термічних впливів.

5.Задній епітелій (ендотелій) – внутрішній шар, представлений одним шаром клітин шестигранної форми. Цей шар відіграє роль «насоса», який забезпечує транспорт необхідних речовин з внутрішньоочної рідини в рогівку і назад. При порушенні заднього епітелію відбувається набряк основного речовини рогівки, викликаний надходить внутрішньоочної рідиною.

Іннервація та кровопостачання:

Рогівка не має кровоносних судин, і всі обмінні процеси відбуваються через внутрішньоочну і слізну рідину, а так само судини, які розташовані навколо неї.

Відсутність кровоносних судин, що дозволяє з успіхом виконувати операції по пересадці рогівки.

Іннервація здійснюється чутливими (тактильна, больова і температурная чутливість), вегетативними і трофічними нервами.

При порушенні іннервації рогівки в ній розвиваються дистрофічні процеси.

 

Функції:

Рогівка виконує захисну і опорну функції, що забезпечується її міцністю, чутливістю і здатністю швидко відновлюватися. Функції светопроведения і світлопереломлювання забезпечуються прозорістю і сферичностью рогівки.

В нормі рогівка характеризується наступними ознаками: сферичність, дзеркальність, прозорість, висока чутливість і відсутність кровоносних судин.

Захворювання:

Хвороби можуть мати різні причини, тому виділяють:

1.Вроджені аномалії розвитку – мегалокорнеа (занадто великий розмір) і микрокорнеа (занадто маленький розмір), кератоконус (рогівка коничкской форми) і кератоглобус (рогівка кулястої форми).

2.Запальні захворювання – кератити (вірусні, грибкові та бактеріальні, глибокі і поверхневі, екзогенні та ендогенні).

3.Дистрофії – захворювання, викликані порушенням обмінних процесів і ведуть до патологічних змін структури рогівки, її властивостей (виділяють первинні і вторинні дистрофії).

Якщо Ваш зір вимагає додаткової уваги і турботи . Якщо Ви цінуєте продукцію найвищої якості, звертайтеся в інтернет-магазин Optic Land!