Все про зір
ru ua

ФЛУОРЕСЦЕНТНА АНГІОГРАФІЯ СІТКІВКИ ОКА

флуоресцентна ангіографія сітківки ока

Флуоресцентна ангіографія сітківки - метод дослідження очного дна, який покращує візуалізацію дрібних судин сітківки та судинної оболонки, дозволяючи оцінити судинне ложе сітківки і кровообіг у ній.

При даному дослідженні після внутрішньовенного введення контрастної речовини - флюоресцеїну натрієвої солі спеціальної фотокамерою здійснюють високочастотну фотографування судин очного дна.

Метою дослідження є документальне підтвердження стану кровообігу сітківки при внутрішньоочної патології (та інші діабетичні ретинопатії, пухлина, нарушення кровопостачання і запальні зміни, макулярные дистрофії).

 

Опис методу

Для проведення ФАГ требуеются камера для знімків очного дна, очні краплі з мидриатиком, серветки зі спиртом, джгут, голка-"метелик" 21-го калібру, 5-10-миллилит-кадрового шприц, 2 мл 25% розчину флюоресцеїну або 5 мл 10% флюоресцеїну, невелику кількість перев'язувального матеріалу, лоток на випадок блювоти, набір для проведення реанімаційних заходів.

Пацієнту краплі закапують розширюють зіницю (Мідріаціл, Тропикамид, Ирифрин та ін). Зазвичай для досягнення максимального мідріазу роблять 2 інстиляції протягом 15-40 хв

Після досягнення мідріазу зручно пацієнта саджають у крісло обличчям до камери.

Пацієнт повинен бути легкою, зручною одязі, не здавлює шию.

Пацієнта просять покласти підборіддя на підставку, притулившись лобом до перекладини, зімкнути щелепи, дивитися прямо перед собою, не контролюючи моргання і спокійно дихаючи.

Ліктьову вену пунктируют і до введення барвника роблять кілька знімків. Слід переконатися в тому, що рука пацієнта розігнути, при необхідності можна використовувати підставку.

Пацієнта попереджають про те, що барвник будуть вводити швидко, і нагадують про необхідність залишатися нерухомим і продовжувати дивитися прямо перед собою. Після цього вводять барвник.

У пацієнта можуть з'явитися нудота і відчуття жару. Слід заспокоїти пацієнта і стежити за тим, чи не з'являться ознаки непереносимості барвника (блювання, сухість та металевий присмак у роті, раптова рясна салівація, чхання, запаморочення, втрата свідомості, кропив'янка). У рідкісних випадках може розвинутися анафілактичний шок.

Після введення барвника з частотою один знімок в секунду виконують 25~30 фотознімків.

Обережно видаляють голку разом зі шприцом, на місце ін'єкції накладають що давить пов'язку.

При необхідності зробити відстрочені знімки дають пацієнтові відпочити 20 хв, після чого знову саджають його длясследования і роблять 5-10 знімків. По закінченню більше 1 год після ін'єкції фотографії робити не має сенсу.

Нагадують пацієнту про те, що зміна кольору шкіри і сечі може зберігатися протягом 1-2 діб після дослідження, і рекомендують пити більше рідини, для того щоб прискорити виведення барвника.

ангіографія сітківки окаПацієнтові пояснюють, що нечітке бачення близько розташованих предметів збережеться протягом не більше 12 год і в цей період йому слід уникати прямого сонячного світла та утримуватися від керування автотранспорту.

Слід уважно поставитися до пацієнта, так як у нього можуть з'явитися нерізко виражені побічні реакції у вигляді нудоти, блювання, чхання, парестезії мови і запаморочення.

На випадок важких осложнений необхідно мати під рукою набір для проведення реанімаційних заходів. Не виключено розвиток таких серйозних алергічних реакцій, як набряк гортані, бронхоспазм, зупинка дихання. Будь-яку реакцію відзначають в історії хвороби.

Голка повинна правильно розташовуватися у відні. Экстравазальное введення барвника болісно.

 

Результати

Нормальна картина

Через 12-15 після швидкого введення у ліктьову вену флюоресцеїном досягає сітківки (фаза наповнення). Після наповнення капілярів судинної оболонки сітківка починає флюоресцировать, купуючи рівномірно-плямистий вигляд. В артеріальній фазі барвник заповнює артерії, а артеріовенозна фаза триває від повного заповнення артерій і капілярів до моменту виявлення речовини у венах. Від початку спорожнення артерій до заповнення і спорожнення вен протікає венозна фаза. Через 30-60 хв після ін'єкції, коли флюоресцеїном не визначається (або майже не визначається) в судинах сітківки, наступа заключна фаза рециркуляції. Екстравазації барвника в нормі не спостерігається.

Відхилення від норми

Складні і різноманітні дані флюоресцентної ангіографії повинні інтерпретуватися висококваліфікованим офтальмологом з великим досвідом діагностики патології сітківки. На ранньому відрізку фази наповнення виявляються микроаневризмы, артеріовенозні шунти і неоваскуляризація. За такими ознаками, як уповільнення або відсутність струму крові по артеріях, стеноз або повільне спорожнення вен, можна діагностувати артеріальну оклюзію. Венозна оклюзія може виражатися в розширенні судин і екстравазації флюоресцеїну. При довгостроково існуючої оклюзії можна візуалізувати реканализацию і розвиток колатералей.

При гіпертензивної ретинопатії виявляють ділянки з звивистими судинами, микроаневризмы навколо зон, позбавлених капілярної перфузії, і просочування тканини сітківки барвником. Навколо аневризм та капілярних гемангіом можливі набряки барвника і типичные щільного скупчення жовтого ексудату. Ангіографічна картина при пухлинах неоднозначна і залежить від їх гістологічної будови. Ступінь флюоресценції місць набряку або запалення сітківки і фіброзної тканини може варіювати. При набряку соска зорового нерва відзначається затік барвника в області диска.

Фактори, що впливають на результат флюоресцентної ангіографії сітківки

Недостатній огляд очного дна з-за неповного розширення зіниці (погана якість знімків). Катаракта, помутніння оптичних середовищ ока або нездатність пацієнта тримати очі відкритими і сидіти нерухомо (погана якість знімків).

Якщо Ваш зір вимагає додаткової уваги і турботи . Якщо Ви цінуєте продукцію найвищої якості, звертайтеся в інтернет-магазин Optic Land!