Все про зір
ru ua

Діагностика захворювань очей: всі методи обстеження в офтальмології

Діагностика захворювань очей проводиться лікарем-офтальмологом в умовах спеціально обладнаного офтальмологічного кабінету.

Стандартний огляд лікаря-офтальмолога включає в себе наступні процедури:

Візометрія – визначення гостроти зору вдалину. При цьому пацієнт дивиться на таблицю з літерами, цифрами або іншими знаками і називає об'єкти, на які вказує лікар-офтальмолог. Визначення гостроти зору проводиться спочатку без корекції, потім, якщо є порушення, з корекцією (з використанням спеціальної оправи та лінзи). Зниження зору – важливий симптом в діагностиці захворювань очей.

Тонометрія – вимірювання внутрішньоочного тиску. Може проводитися кількома способами (за допомогою пневмотонометра, тягарцями (за Маклакову), пальпаторно тощо). Дана процедура є обов'язковою для людей старше 40 років, оскільки саме після 40 років значно підвищується ризик розвитку глаукоми, на виявлення якої і спрямоване дане дослідження.

Рефрактометрія – визначення оптичної сили ока (рефракції). Процедура в даний час здійснюється на автоматичних рефрактометрах, що значно полегшує роботу лікаря-офтальмолога та економить час пацієнта. За допомогою даного методу діагностуються аномалії рефракції: короткозорість, далекозорість і астигматизм.

Дослідження колірного зору – даний метод дослідження очей, проводиться за допомогою спеціальних таблиць (таблиці Рабкіна) і служить для визначення таких порушень колірного зору як протанопия, дейтеранопія або цветослабость (види дальтонізму).

Периметрія – визначення периферичного зору людини. Процедуру розподілура проводиться на спеціальних апаратах, що представляють собою півсферу, на внутрішній поверхні якого проектуються світлові сигнали. Це важливий метод діагностики таких захворювань очей, як глаукома, часткова атрофія зорового нерва та ін

Біомікроскопія – метод дослідження переднього відрізка ока за допомогою щілинної лампи (спеціального мікроскопа). За допомогою біомікроскопії лікар-офтальмолог може бачити при великому збільшенні такі тканини ока, як кон'юнктиву, рогівку, а так само глибше розташовані структури – радужку, кришталик, склоподібне тіло.

Офтальмоскопія – дослідження, яке дозволяє лікарю побачити очне дно (внутрішню поверхню ока) – сітківку, судини. Це один з найпоширеніших і найважливіших методів в діагностиці захворювань очей. Процедура проводиться безконтактно, з допомогою спеціального приладу – офтальмоскопа або лінзи.

Офтальмометрия – визначення заломлюючої сили рогівки в різних меридіанах. Таким чином можна визначити ступінь роговичного астигматизму. Дослідження проводиться за допомогою спеціального приладу – офтальмометра.

Визначення кута косоокості - досить проста процедура, як приклад можна привести метод Гришберга – пацієнт дивиться в офтальмоскоп, а лікар стежить за відбиттям світла на його рогівці і, залежно від цього, визначає кут косоокості.

Зондування (бужування) слізних каналів - процедура, яка проводиться в лікувальних цілях, частіше у немовлят, але так само і у літніх людей, у яких часто відбувається звуження слізних точок. Проводиться під місцевою анестезією за допомогою спеціальних розширюють зондів.

Промивання слізних каналів – процедура проводиться в діагностичних цілях при підозрі на непрохідність слізних шляхів. Може проводитися і в лікувальних цілях. У слізні точки на столітті вводяться спеціальні канюлі, до яких приєднується шприц з розчином. При прохідності слізних шляхів рідина зі шприца потрапляє в носову порожнину, якщо ж є непрохідність слізних шляхів – жидкость виливається назовні або не проходить зовсім.

Як правило, даних методів буває цілком достатньо для постановки діагнозу найбільш поширених захворювань очей (наприклад, короткозорість, кон'юнктивіти, катаракта тощо). Однак, якщо у лікаря-офтальмолога є сумніви в діагнозі, то він може використовувати додаткові методи діагностики захворювань очей, які потребують спеціального обладнання і проводяться в спеціалізованих офтальмологічних центрах чи відділеннях.

Спеціальні методи, що використовуються в діагностиці захворювань очей

Кампиметрия – визначення центрального поля зору, часто на кольори. Прилад для проведення даного дослідження називається кампиметром і являє собою спеціальний екран 2х2 метри, на якому відбувається подання маркерів пацієнту (поперемінно правим і лівим оком). Даний метод може застосовуватися для діагностики таких захворювань очей, як глаукома, захворювання сітківки та зорового нерва.

Ультразвукове дослідженняня очного яблука (УЗД) – досить поширений метод дослідження, який завоював популярність завдяки своїй оперативності, відсутності ускладнень і інформативності. Це дослідження застосовується для діагностики таких захворювань очей, як відшарування сітківки, новоутворення ока та очниці, чужорідного тіла.

Електрофізіологічне дослідження (ЕФД) – дозволяє оцінити стан сітківки, зорового нерва, кори головного мозку. Тобто функції всієї нервової тканини зорового апарату. Даний метод знайшов широке застосування в діагностиці захворювань сітківки і зорового нерва.

Тонография - реєстрація внутрішньоочного тиску (ВОТ) в динаміці. Процедура займає близько 4-5 хвилин, але за цей час може бути отримана важлива інформація про відтік.

 

Діагностика захворювань очей 2Кератотопограмма - дослідження, що показує поверхню рогівки, її «топографічна карта». Дослідження проводиться перед лазерними операціями на рогівці, при підозрі на кератоконуса і кератоглобус.

 

Пахіметрія - визначення товщини рогівки. Дане дослідження обов'язково при лазерних операціях.

Флюорисцентная ангіографія - один з методів, який показує стан судин сітківки. Дослідження проводиться шляхом внутрішньовенного введення контрастної речовини і проведенням серії знімків в судинах сітківки.

Дослідження вій на демодекс – являє собою паркан вій з подальшим дослідженням під мікроскопом. В залежності від кількості виявлених кліщів і ставиться діагноз захворювання «демодекоз».

ОТС (optical coherence tomography) – оптична когерентна томографія. Використовується для оцінки стану сітківки та зорового нерва. Використовується в обстеженні очей при таких захворюваннях, як дистрофії та відшарування сітківки, глаукома, хвороби зорового нерва.

Гоніоскопію – процедура, при якій лікар-офтальмолог досліджує кут передньої камери за допомогою спеціальної лінзи. Дослідження проводиться при обстеженні на глаукому.

діагностика хвороб очей 3Тест Ширмера - дослідження, що дозволяє визначити слезопродукцию. За нижню повіку пацієнта закладають спеціальну паперову смужку, після чого визначають, наскільки вона просочилася сльозою. Даний тест проводиться при такому захворюванні, як индром сухого ока.

Огляд очного дна з лінзою Гольдмана – метод, що використовується для оцінки периферичних відділів сітківки, які не видно при звичайному огляді очного дна. Застосовується для діагностики таких захворювань очей, як відшарування і дистрофія сітківки.

Більш детально ознайомитися з методами діагностики захворювань очей Ви можете у відповідних розділах.

Де пройти діагностику очей

В даний час є велика кількість офтальмологічних центрів, де можна пройти всебічне обстеження очей. Рекомендуємо звертатися в спеціалізовані установи, що мають не тільки необхідне діагностичне обладнання, але і грамотні фахівці, здатні правильно трактувати результати досліджень. Уважне дбайливе ставлення до клієнта на всіх етапах – це своєрідна «візитна картка» першокласного інтернет-магазину Optic Land! Довірте турботу про свій зір професіоналам!