Все про зір
ru ua

Причини поганого зоруПричини поганого зору

Коли з якогось моменту ви ловите себе на думці, що не можете прочитати цінник на вітрині магазину, або у вас ніяк не виходить всилити нитку в тонке вушко голки, чи при погляді на нічне небо раптом виявляєте, що кількість зірок на ньому сильно зменшилося, ви зазвичай не ставите питанням, чому ваші очі бачать не так добре, як і раніше, і чим причини поганого зору. Звичайно ж, нам відомо про те, що читання при поганому освітленні, в трясущемся транспорті, багатогодинна робота за комп'ютером або безперервний перегляд телепередач дуже шкідливі для очей, але із завзятістю, гідною кращого застосовуваения, отгоняем від себе цю думку. Коли зір починає погіршуватися, найбільш частою реакцією є співчуття і сумні думки про те, що настав час купувати окуляри або контактні лінзи).

насправді, це не зовсім так: зорові навантаження і вік, безумовно, мають значення для погіршення зору, але причини поганого зору не обмежуються одними віковими змінами або роботою за комп'ютером, інакше всі без винятку люди, досягнувши якогось вікового порогу або працюють за комп'ютером, автоматично втрачали зір, а це не так. Про деякі причини поганого зору більшість людей навіть не здогадуються. Поговоримо про те, чому погіршується зір, і як це можна запобігти.

Поганий зір давно перетворилося з медичної проблеми в соціальну. Найбільш частими причинами поганого зору є короткозорість, пресбіопія (вікова далекозорість) і катаракта, яка до того ж, за даними ВООЗ, є основною причиною сліпоти у жителів індустріально розвинених країн. Пресбіопія діагностовано більш ніж у мільярд жителів планети, приблизно стільки ж людей потерпає від короткозорості. Поряд із збільшенням кількості погано бачать людей у світі, фахівці також відзначають значне «омолодження» очних хвороб.

Основні причини поганого зору

  • Однією з головних причин погіршення зору є аномалії рефракції, або порушення в оптичній системі ока. Основними видами порушень є міопія (короткозорість), гіперметропія (далекозорість), астигматизм і пресбіопія (вікова далекозорість). Короткозорість розвивається при подовженні оптической осі ока або при збільшенні заломлюючої сили рогівки. Далекозорість виникає внаслідок вкорочення оптичної осі ока або зменшення заломлюючої сили рогівки. Для астигматизму характерно порушення сферичності рогівки, внаслідок чого зображення на сітківці не фокусується в одній точці. При пресбіопії погіршення зору пов'язане з дегенеративними змінами кришталика і порушенням здатності до акомодації.
  • Патологія шийного відділу хребта, у тому числі зміщення шийних хребців, травми шиї, остеохондроз, можуть викликати порушення у тих областях спинного мозку, які пов'язані з органами зору. До речі, причиною поганого зору може бути і родова травма. Оскільки зоровий акт передбачає участь не тільки органів зору, а й певних відділів спинного і головного мозку, порушення функціонування будь-якого з компонентів закономірно викликає погіршення гостроти зору. Для профілактики подібних порушеннй необхідно виконувати комплекс вправ, спрямованих на розслаблення і тренування суглобів шийного відділу хребта, носити окуляри з прояснюючим покриттями.
  • Зорові навантаження, загальна перевтома, як фізична, так і розумова, є причиною хронічного стресу, викликає перенапруження практично всіх систем і передчасному зносу організму. При розумовій перевтомі очі нерідко першими сигналізують про неблагополуччя допомогою болю, почервоніння, сльозотечі. Поява таких симптомів – очевидна вказівка на те, що резерви організму вичерпалися, і щоб уникнути розвитку ускладнень необхідно терміново відпочити. Для профілактики перевтоми має значення правильна організація праці і відпочинку, повноцінний сон, раціональне харчування. Подолати перенапруження очей можна за допомогою регулярного виконання вправ, спрямованих на тренування і розслаблення очних м'язів.
 
  • Перенесені захворювання, у тому числі венеричні або інфекційні, можуть стати причиною погіршення зору. Справа в тому, що ряд мікроорганізмів (деякі види вірусів, найпростіші, бактерії) вражає нервову систему, в тому числі центри, які відповідають за нормальну гостроту зору. У цьому випадку зір може почати погіршуватися ніби без видимої причини.
  • Зашлакованість організму також є однією з причин поганого зору. Шкідливі речовини, які накопичуються в організмі, роблять украй негативний вплив на здоров'я в цілому, і, зокрема, на гостроту зору. Зашлакованість може виникати у людей, які проживають в екологічно несприятливих умовах, а також у тих, чия робота пов'язана зі шкідливими умовами праці. Для профілактики виникнення хронічного отруєння організму необхідно приділяти увагу якості продуктів харчування, своєчасного очищпостановою організму. Підтримати організм допомагають також регулярні заняття спортом.
  • Шкідливі звички та їх вплив на стан органів зору – тема для окремої серйозної розмови. Відомо, наприклад, що куріння викликає органічні зміни стінки судин, що призводить до порушення мікроциркуляції, у тому числі в сітківці. Порушення кровопостачання очей з часом викликає погіршення зору.