Все про зір
ru ua

КОЛІР ОЧЕЙ ЛЮДИНИ

Колір очей людини

Як відомо, людське око має форму кулі, більш випуклого за рахунок рогівки в передньому відділі. Очне яблуко розташовується в порожнині очниці, вислана спеціальної амортизаційної жировим прошарком. Анатомічно очне яблуко складається з водянистого внутрішнього ядра, оточеного трьома оболонками. Зовнішня сполучнотканинна оболонка – склера - найбільш щільна, передня її прозора частина називається рогівкою. Середня оболонка – судинна, вона включає радужку, циліарне тіло і власне судинну оболонку. Райдужка поділяє передню і задню камери ока і має вигляд плоского кільця, в центрі якого є отвір – зіниця. Райдужка і определаяет колір очей людини. Внутрішня оболонка ока носить назву сітчастої оболонки або сітківки).

Чим визначається колір очей людини

Райдужна оболонка практично не проникна для світла. В залежності від вмісту в клітинах райдужної оболонки пігменту меланіну і характеру його розподілу райдужка може мати різний колір, від дуже світлого блакитного до практично чорного. Дуже рідко клітини райдужки не містять пігменту (це зустрічається при вродженій патології - альбінізмі), завдяки просвечивающейся в судинах крові очі в цьому випадку мають червоний колір. Альбіноси відрізняються світлобоязню, так як їх райдужна оболонка не захищає очі від надмірного попадання світла. У світлоокий людей вміст пігменту меланіну в клітинах райдужної оболонки очей невелике, у темноглазых цього пігменту, навпаки, багато. Загальний малюнок і відтінок райдужної оболонки дуже індивідуальний, однак колір очей людини визначається спадковістю. Сьогодні дуже легко поміняти колір очей за допомогою кольорових контактних лінз.

Немовлята в більшості випадків народжуються зі світлими очима, а остаточний колір очей встановлюється протягом першого-другого року життя дитини. У народів, що живуть в північних регіонах, частіше зустрічаються світлий колір очей, в середній смузі переважають сіро-зелені та світло-карі відтінки очей, а жителі півдня зазвичай темноглазы. Проте так буває не завжди: у корінних жителів крайньої півночі (ескімосів, чукчів, ненців) очі, як втім і волосся – темне, а шкіра має смаглявий відтінок. Завдяки зазначеним особливостям вони більш пристосовані до життя в умовах надзвичайно високої освітленості і надмірного відбиття світла від блискучої поверхні льоду та снігу.

Колір очей і його значення

У народі очі людини називають дзеркалом душі. Незважаючи на існування безлічі легенд і повір'їв щодо особливостей людей з різним кольором очей, на практиці ці закономірності часто не підтверджуються. Наприклад, такі характеристики, як гострота зору або інтелектуальні здібності ніяк не пов'язані з кольором очей.

Аристотель вважав, що люди з карими і темно-зеленими очима будуть холериками, з темно-сірими очима – меланхоліками, а з блакитними – флегматиками. В даний час вважається, що люди, колір очей у яких темний, мають більш сильну імунну систему, відрізняються завзятістю і витривалістю, однак нерідко надмірно дратівливі і відрізняються досить «вибуховим» темпераментом. Люди з очима сірого кольору рішучі і наполегливі в досягненні цілей, блакитноокі люди стійко переносять негаразди, кароокі – відрізняються замкнутістю, а люди з зеленими очима характеризуються сталістю, зосередженістю і рішучістю.

Широко відомим історичним фактом є твердження про те, що блакитні очі – відмітна ознака представників істинно нордичної раси (арійців). З легкої руки реакційного німецького теорека Р. Мюллера виникло вираз «здоровий німець з коричневими очима немислимий, а німці з карими і чорними очима або безнадійно хворі, або зовсім не німці». У середній смузі «поганим оком» вважається темно-карий або чорний, тоді як на Сході все з точністю навпаки: вважається, що «наврочити» здатні тільки світлоокі люди.

Очі різних кольорів

Очі різних кольорівУ дуже рідкісних випадках колір очей у однієї людини може бути різним, такий стан носить назву гетерохромії. Правий і лівий очей можуть відрізнятися за кольором повністю – це так звана повна гетерохромія, якщо ж частина райдужки одного ока має інший колір – має місце секторна гетерохромія. Гетерохромія райдужки може бути вродженою або набутою. Це явище неодноразово згадується в читературе, а одним із найвідоміших персонажів, у якого очі були різних кольорів, можна вважати булгаковського Воланда, у якого «праве око був чорним і мертвий, а лівий зелен і божевільний». Такі нюанси можна виправити кольоровими контактними лінзами.