Все про зір
ru ua

Зір у новонародженихЗір у новонароджених

Норма і патологія


Новоспечені батьки зазвичай уважно розглядають малюка, очі новонародженого - предмет особливої уваги: чий колір очей успадкував малюк, наскільки добре він бачить. І, звичайно ж, найменші відхилення викликають у батьків тривогу і занепокоєння. Давайте розберемося, які зміни очей у дітей до року можна вважати нормою, а які вимагають невідкладної консультації фахівця і в чому характеризується зір у новонародженого.
Будова і розвиток очей новонародженого

Подібно очам дорослого, орган зору у новонародженого являє собою складну оптичну систему, що складається з декількох частин. Одна частина відповідає за проведення світла, вона представлена рогівкою і кришталиком. Пройдя через преломляющие середовища, фокусує світлість на сітківці - спеціальної світлочутливій плівці з безлічі нервових клітин. Зорова інформація допомогою нервових волокон потрапляє в головний мозок, тут вона сприймається та аналізується.
Зір у новонародженої дитини має свої особливості: очей дитини першого року життя ще не здатний працювати так само, як у дорослого. Починаючи з моменту зачаття і приблизно до сьомого року життя, зорова система дитини розвивається і вдосконалюється. Тільки що народжена дитина не здатний побачити світ (в сенсі дорослого), так як зір його недосконале. Гострота зору новонародженого мізерно мала, вона знаходиться на рівні сприйняття світла і тіні, але ніяк не зорових образів. З кожної тижнивялин життя зір дитини покращується і приблизно до 12 місяців очей дитини сприймає приблизно третину або половину того, що може побачити очей дорослого. Найбільш бурхливо зір у дітей розвивається протягом декількох місяців після народження і саме в цей період важливо звертати увагу на найменші зміни, що відбуваються з очима. Коли дітки стануть по-старше, потрібно робити коригувальні окуляри. Розвиток органа зору у дитини безпосередньо залежить від регулярної зорової стимуляції: зображення, фокусирующееся на сітківці, сприяє формуванню зорового центру в корі головного мозку. Які-небудь відхилення, що виникають внутрішньоутробно або в перші дні після народження (порушення прозорості оптичних середовищ, зміни в сітківці або зорових нервах) можуть затримувати розвиток зорового аналізатора.
Гострота зору новонародженого. Кращий вибір товарів сонцезахисних окулярів, контактні, контактних лінз Ви знайдете у нас на сайті Optic Land!
Як вже згадувалося, незабаром після народження і ще протягом місяця - двох гострота зору в дитинука становить приблизно тисячну частину від гостроти зору у дорослого. Крім того, очей новонародженого сплощений в передньо-задньому розмірі, його зрительная вісь коротше приблизно на 6 мм. В результаті дитина в нормі дальнозорок, причому одночасно із зростанням очного яблука ступінь далекозорості постійно знижується.
Оцінка зору у новонароджених
зір у новонародженої дитини
Для того щоб вчасно виявити відхилення у розвитку органу зору у новонародженого, необхідно вчасно показати дитину фахівцеві. Перший огляд органу зору звичайно відбувається ще в пологовому будинку, планові відвідування офтальмолога при відсутності явних відхилень необхідно пройти в місяць, півроку і рік. Спеціаліст оглядає очне дно дитини, вивчає розмір і симетричність зіниць, а також реакцію зіниці на світлове подразнення, оцінює стан зорової функції, сльозовивидних шляхів.
Що можуть зробити батьки

Зір у новонароджених по-перше, зверніть увагу на размер очних яблук вашої дитини. Очі в нормі мають практично однаковий розмір, вони не повинні бути занадто збільшені або зменшені. Якщо очні яблука дитини у віці одного місяця трохи витрішкуваті і збільшено, це сигнал до термінової консультації офтальмолога. Причиною збільшення очей в цьому віці може виявитися вроджена глаукома (підвищений внутрішньоочний тиск), яка може спричинити незворотне зниження зору аж до повної сліпоти.
По-друге, подивіться на зіниці дитини. У нормі форма зіниць кругла, обидва зіниці рівні в діаметрі, звужуються під дією світла. Якщо при огляді зіниць ви не впевнені в своїх висновках, це також привід позапланово звернутися до офтальмолога оптику.

Зір у новонародженихЗверніть увагу на колір очей. Зазвичай обидва ока мають однаковий колір, він стане окончательным приблизно до тримісячного віку.

Простежте, чи здатна ваша дитина фіксувати погляд на якому-небудь близько розташованому предметі (починаючи з двомісячного віку), може він активно стежити за рухомим предметом (з третього місяця життя). У віці півроку або трохи старше дитина здатна розрізняти нескладні фігури, в рік він вже бачить малюнки.
Косоокість у новонароджених новонароджених найчастіше не пов'язане з якою-небудь патологією і проходить саме по собі в міру розвитку навичок збалансовано управляти обома очима. Косоокість може розвиватися внаслідок родової травми, при порушенні функції окорухових м'язів. Визначити причину косоокості може тільки фахівець, шанси на повне одужання збільшуються при максимально ранньому виявленні наявної патології.