Все про зір
ru ua

У чому секрет «сукні розбрату»?

У чому секрет «сукні розбрату»? (новини офтальмології)У лютому цього року користувач під ніком Swiked помістила в популярному сервісі мікроблогів Tumblr фотографію своєї сукні і задала просте питання: «Якого воно кольору?». Ця нехитра загадка в лічені години буквально «підірвала» Інтернет, розділивши людей на два табори. Представники одного з них стверджували, що наряд виконаний в синьо-чорній гамі, а інші — що в біло-золотистою.

Але й після того, як Swiked підтвердила, що цей предмет гардеробу, який отримав до того часу прізвисько «сукні розбрату», дійсно синій з смужками чорного мережива, дебати в мережі не вщухли. Заспокоїтьь громадськість не змогли і коментарі фірми-виробника, представник якої з усією відповідальністю заявив, що дана модель виробляється тільки в поєднанні синього і чорного.

Тоді за справу взялися експерти компанії Adobe Photoshop, чиї фахівці виконали колірний аналіз предмета палких суперечок. Знімок сукні був завантажений в знаменитий графічний редактор, який визначив, що праві ті, хто називає плаття чорно-синім. Правда, було відзначено, що чорний колір не знаходить і програма. По версії Фотошопа, плаття на знімку світло-синє в обрамленні із зеленувато-коричневих мережив. А бачать синьо-чорну гаму, найімовірніше, йдуть на поводу у власниці. І хто в цій ситуації правий? Саме час звернутися до науки.

Вчені стверджують, що людське око здатне сприймати про світі, лише візуальну інформацію. Потім вона передається в мозок, який вже і обробляє отримані дані. Саме тому, причини різного сприйняття кольору сукні, можуть критися і в фізіології зору, і в психології сприйняття.

«Кожна людина має свої особливості візуального сприйняття, — коментує проблему офтальмолог Микола Авершин. — І причиною спорів, швидше за все, стала відсутність відомостей, при якому освітленні виконано дане фото: на світлі або в затіненні. Адже людське око зазнав цілу еволюцію, звикаючи до відмінностей в ступені яскравості світла, що потрапляє на сітківку».

Відомо, що орган зору людини має власні світлочутливі сенсори — два види фоторецепторів: палички і колбочки. В сутінках, ми сприймаємо об'єкти першим типом рецепторів - паличками, так як вони більш светочувствительны і відповідають за наше сприйняття форми. За сприйняття кольору, в свою чергу відповідальні колбочки, які активізуються в світлий час доби. При цьому, концентрація фоторецепторів, індивідуальна для кожної людини, будучи чинником фізіологічним. Для кращого бачення вночі, можна зробити окуляри для водіння.

Експерт зазначає, що фоторецептори є тільки першою сходинкою візуального сприйняття. Визначенням квітів займаються вже певні відділи головного мозку, при роботі свідомості, що відноситься до області психології.

Разом з тим, не треба забувати, що зір часто обманює нас. Особливо якщо надходить в мозок інформація, не аналізується. При цьому, помилка зорового сприйняття навіть отримала назву «оптичної ілюзії». Варто нагадати, що першими ефектом ілюзій стали користуватися фокусники багато століть тому. Прикладом їх наслідували художники і архітектори, дизайнери, і навіть люди науки.

Все побачене люди пропускають крізь призму власного сприйняття, тому нездатність бачити світ таким, який він є, - це результат їх власного бажання.